15 Ağustos 2022 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

57 bin metrekarelik Güney Kore Parkı Yapılacak: TEMA DA MALUM

57 bin metrekarelik Güney Kore Parkı Yapılacak: TEMA DA MALUM
  • 18 Temmuz 2022 Pazartesi
  • 1812 kez okundu

9 günlük bayram tatilinin son günlerine Eskişehir'e dikilen yeni heykel damgasını vurdu. Sosyal medya da çok konuşulan konular arasında yer alan Yılmaz Büyükerşen'in heykeli büyükşehir belediyesine yakın çevre tarafından bile şaşkınlığa neden oldu.. Nereden Çıktı Bu Heykel şimdi gibi tepkilere neden olan parka kent konseyi tarafından dikilen heykel önümüzdeki günlerde de Eskişehirde çok konuşulacağa benziyor.

KARDEŞLİK BAĞLARI PROJEYLE TAÇLANACAK

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin 2007 yılında kardeş şehir protokolü imzaladığı Güney Kore’nin Paju kenti temsilcileri Eskişehir’e gelerek Başkan Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret ettiler. Güney Koreli heyet Eskişehir’de Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yapılacak park projesi için görüşme yaparken, kentte 2 günlük teknik gezi gerçekleştirdi.

8 ayrı ülkenin 9 kenti ile kardeş şehir ilişkisi kuran Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, 2007 yılında kardeş şehir protokolü imzaladığı Güney Kore’nin Paju kenti ile 15 yıldır sıcak temasını sürdürüyor.

2 ülke ve 2 şehir arasındaki tarihsel ve samimi bağları güçlendirmek için çalışmalar devam ederken,  Güney Kore’nin Paju kentini temsilen Paju Belediye Parkı Yeşiller Bölümü Orman Parkı Dairesi ve Delegasyon Başkanı Park Jeong-Nam, Dongyang Mirae Üniversitesi Mimarlık Bölümü, Mimarlık Tarihi Doktoru Prof. Dr. Kim, Myoung-Suk, Shino Engineering Co. Ltd. Peyzaj Mühendisi Kim Seon-Kyo, Kore Sanat Derneği Paju Şubesi Başkanı An Kwang-Soo, Paju Belediye Binası Özerk Yönetim Bölümü Uluslararası İş Birliği Dairesi Baş Memuru Jang Moon-Young ve Paju Belediyesi Türkiye Temsilcisi Yong Durk Park, Başkan Büyükerşen’i makamında ziyaret etti.

Paju Belediyesi Türkiye Temsilcisi Yong Durk Park, Eskişehir ile Paju arasında çok sağlam bir kardeş şehir ilişkisi olduğunu ifade ederek, “Bu iyi ilişkileri her platformda geliştirmeye devam ediyoruz. İşbirlikleri ile iki halk arasındaki dostluk köprülerini daha da sağlamlaştıracağız. Eskişehir ile kardeş şehir olmaktan ve bu kardeşliği sürdürmekten dolayı çok mutluyuz” dedi.

Ziyaret nedeniyle heyete teşekkür eden Büyükerşen, Güney Kore halkı ile Türk halkının tarihsel güçlü bir bağı olduğunu belirterek, “Paju ile uzun yıllara dayanan kardeş şehir ilişkilerimiz, iki şehir ve iki ülke arasında her alanda büyük bir kardeşlik köprüsü oluşturdu. Güney Koreli dostlarımızı şehrimizde ağırlamaktan onur duyuyorum” dedi.
Başkan Büyükerşen ve Güney Kore heyeti karşılıklı hediye takdiminde bulunurken ziyaret, “sevgi” anlamını içeren ve Güney Kore’de parmak kalp hareketi olarak bilinen hareketle günün anısına hatıra fotoğrafı ile sona erdi.
Kardeş şehir Paju heyeti daha sonra Çankaya-Karapınar Mahallesi sınırında bulunan 57 bin metrekarelik alanda yapılması planlanan Güney Kore Parkı için bölgede inceleme yaptı. Projesini Paju Belediyesi ve teknik heyetin hazırlayacağı projede parkı Büyükşehir Belediyesi kendi imkanları ile hayata geçirecek.

Projeyle Güney Kore-Türkiye arasında dostluk köprüsünün güçlendirilmesini sağlayacak etkinlikler, Güney Kore kültürünü anlatan sanatsal eser ve faaliyetler, içerisinde seramik fırınları, yürüyüş yolları, tiyatro sahnesi gibi birçok etkinliğin yapılabileceği tematik park oluşturulacak.

Türkiye-Kore Dostluk Anıtı, bereketi simgeleyen Jan-Seung ve Sot-Dae heykellerinin bulunduğu Kentpark, Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı, müzeler başta olmak üzere bir dizi ziyaret yapan Paju heyeti, Porsuk’ta bot turu ile kent gezisi de gerçekleştirdi.

Heyet 2 günlük programın ardından Eskişehir’den ayrıldı.

 Gönderen: journal

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Güncel Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev