15 Ağustos 2022 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

YÖK’ÜN ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞ BİRLİĞİ BU KEZ YERLİ VE MİLLİ ENERJİ İÇİN

“ENERJİ AKADEMİ PROGRAMI İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ TOPLANTISI” SOMA’DA YAPILDI

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) arasında enerji sektöründe yerli ve millî kaynakların oluşturulması amacıyla imzalanan “Enerji Akademi Programı İş Birliği Protokolü”nün ilk toplantısı Manisa Soma EÜAŞ Tesisleri’nde düzenlendi.

9 Haziran 2022 tarihinde imzalanan protokol kapsamında gerçekleştirilen toplantıya YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ömer Açıkgöz, EÜAŞ Genel Müdürü Dr. İzzet Alagöz, genel müdür yardımcıları ve daire başkanları ile bazı üniversitelerin rektör, rektör yardımcıları ve üniversitelerin başta elektrik-elektronik mühendisliği bölümleri olmak üzere ilgili alanlarından öğretim üyeleri katıldı.

Toplantıda enerji alanında katma değeri yüksek millî teknolojiler geliştirme, enerji sektöründe yerli teknolojilerin payını artırma, EÜAŞ’ın beşeri kaynağının bilgi, beceri ve yetkinlik yönlerinden geliştirilmesi, Ar-Ge bazlı lisansüstü programlar yürütülmesi hedeflerine yönelik olarak görüşmelerde bulunuldu.

 ​

“-Enerji kaynaklarına sahip olmak kadar bu kaynakları işleyecek teknolojilere de sahip olmak son derece mühim.”

Toplantının açılışında konuşma gerçekleştirilen YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, üniversite-sanayibirliğinin hayata geçirilmesine yönelik somut adımların önemli olduğunu, yer altı ve yer üstü zenginliklere sahip olmak kadar, bu kaynakları işleyecek teknolojilere sahip olmanın da son derece mühim olduğunu vurguladı. Uzkurt ayrıca bu çalışmanın enerji temalı Ar-Ge Merkezlerinin kuruluşuna da zemin hazırlayabileceğini belirtti.

 ​

“-Elektrik üretiminde ithal eden değil, ihraç eden ülke olmalıyız.”

Ülkemiz için kritik öneme sahip enerji alanındabirliğinden dolayı YÖK’e teşekkür eden EÜAŞ Genel Müdürü Dr. İzzet Alagöz ise, elektrik üretiminde teknoloji ithal eden bir ülke değil, ihraç eden bir ülke olmamız gerektiğine değinerek enerjinin bugününün değil, yarınının düşünülmesi gerektiğini ifade etti.

 ​

-Soma A Termik Santrali’ne Ziyaret”

Toplantının ikinci oturumunda Soma A Termik Santrali’ne teknik ziyaret düzenlendi. Ziyarette Elektrik Üretim Anonim Şirketi’nin enerji alanındaki öncelikli sorun alanları ele alındı ve ihtiyaç duyulan yeni teknolojilerin tespit edilmesi, yürütülecek projelerin belirlenmesi için istişareler gerçekleştirildi.Gönderen: journal

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Eğitim Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev